ליווי במעצר וחקירה

עו"ד מורן פינטו וייס מייצגת אנשים נורמטיביים רבים שמצאו עצמם מסובכים עם החוק. מניסיוני, אני יכולה לומר שסיטואציה של חקירה במשטרה אינה נדירה, ורבים מהלקוחות הנורמטיביים שפונים אל משרדי, נשלפים באמצע החיים ומוצאים את עצמם בחדר החקירות כחשודים בביצוע עבירה זו או אחרת.
חדר חקירות הוא אינו “אזור הנוחות” של האדם הנורמטיבי (אך גם לעבריינים "מנוסים" זו אינה סיטואציה נעימה), ולכן מן הסתם בתור אנשים חיוביים ללא כל עבר פלילי, לא תרצו למצוא את עצמכם במצב כזה.
במרבית מהמקרים, אנשים מוצאים עצמם בחקירה מבלי שידעו עליה קודם לכן, וגורם ההפתעה מנוצל היטב ע”י החוקר המנוסה.

זומנתי לחקירה במשטרה – מה עליי לעשות ?
אנשים נורמטיביים עשויים להיות מוזמנים לחקירה בעלת משמעויות פליליות ויש חשיבות רבה להיעזר בעו"ד מנוסה שיוכל להגן על הנחקר מול הרשות החוקרת ולוודא כי היא פועלת בגבולות החוקיות. הסיבה העיקרית לחשיבות ההסתייעות בעו"ד הינה שהנחקר מצוי בסביבה שאינה מוכרת לו, בלחץ נפשי רב, אלו גורמים לו על פי רוב לא להציג את עמדתו בצורה המשכנעת, הברורה והחד משמעית. ובכן, התשובה לשאלה מה עושים כאשר מוזמנים לחקירה במשטרה (או ברשות חוקרת אחרת) הינה פשוטה – מסתייעים בעו"ד מנוסה היודע להכין את הנחקר כראוי לחקירה ומלווה אותו בכל שלביה ומגן עליו גם בהמשך לכל התפתחות ותרחיש אפשרי. הכנה מקצועית ואיכותית עשויה לשנות ללא הכר את תוצאות החקירה.
נוסף על כן, ליווי של עו"ד עשוי להפחית את מפלס החרדה והמתח בו הנך שרוי בעת החקירה ויש בו כדי להעניק תמיכה נפשית לנחקר.

מספר כללי ברזל שיסייעו לכם במהלך החקירה:
כלל 1: בירור החשדות- התקשר אליכם שוטר וביקש מכם להגיע לתחנה- נסו לברר עמו את סיבת הזימון. רוב הסיכויים הם שהוא לא ישיב לשאלתכם, ויאמר לכם כי תדעו כאשר תגיעו לחקירה.
בכל זאת, נסו לברר את מעמדכם בחקירה – האם אתם מוזמנים לחקירה כחשודים בביצוע עבירה? או כעדים לביצוע עבירה של אחר?
כלל 2: אל תפתחו שיחות סרק עם השוטר מעבר לקו, אל תתמקחו, אל תתווכחו ואל תנדבו מידע מיותר. היו קצרים וענייניים. אותו שוטר יסיים עמכם את השיחה ויכתוב מיד לאחר מכן מזכר המתעד את דבריכם עמו. המזכר הזה ייכנס לתיק החקירה שלכם, ועלול לשמש את חוקריכם בשלב החקירה עצמה.
כלל 3: היו חכמים!!! תאמרו לשוטר כי התאריך אינו נוח לכם, ולבקש לדחות את מועד החקירה. את פרק הזמן שניתן לכם, נצלו לצורך היוועצות מקדימה עם עו”ד פלילי.
כלל 4: יצירת קשר עם עורך דין פלילי- אל תקלו ראש בחקירה אליה זומנתם, אל תהיו גיבורים, אל תנסו להתמודד עם הסיטואציה לבדכם, ואל תחסכו באמצעים בכך שתוותרו על שירותיו של עו”ד פלילי.
כתבי האישום שמוגשים לבתי המשפט מתבססים ברובם על מה שנאמר בחקירה המשטרתית. זהו שלב קריטי בהליך הפלילי, ורוב האנשים אינם מודעים לכך, אינם מבינים את זכויותיהם בעת החקירה, ובשל כך הם מבצעים טעויות שמקשות על עורך דינם לסייע להם בשלב מאוחר יותר.
פנו ללא דיחוי לעו”ד פלילי בעל ניסיון. אני שב ומדגיש – עו”ד פלילי בעל ניסיון.
כלל 5: לפני שהחקירה נעשית רשמית- לפני שהחקירה נפתחת באופן רשמי, עשוי החוקר לקיים עמכם “שיחת תשאול” שהיא כללית יותר באופייה, ועל פניו אינה פורמלית. החוקר יאמר לכם כי השיחה אינה מתועדת והיא off the record, וינסה לשכנע אתכם “לשחרר” מידע שעלול להפליל אתכם מבלי שתשימו לב.
אין כזה דבר “שיחה off the record“! הכל מתועד בצורה זו או אחרת, וחרף הבטחות שיפזר השוטר – השיחה ביניכם בכל זאת מוקלטת על ידו.
עליכם לומר לחוקר בנימוס שתשמחו לענות לו על כל שאלה, בתנאי שדבריכם יירשמו באותו רגע. מעבר לכך – אל תוציאו מילה מפיכם כל עוד אלו אינם נרשמים ע”י החוקר.
כלל 6: האזנה לחשדות נגדכם- החקירה תתחיל תמיד בהקראת החשד הקיים נגדכם, ומיד אח”כ יקריא לכם החוקר את זכויותיכם:
“זכותך לא לומר דבר. דבריך יתועדו ועשויים לשמש כראיה בבימ”ש. דע לך כי בימ”ש יוכל להביא בחשבון את שתיקתך. זכותך להיוועץ בעורך דין לפני חקירתך.”
זה השלב בו אתם אמורים להשתמש בזכותכם להיוועץ בעו”ד, לפני שתגיבו על החשדות.
כלל 7: זכות ההיוועצות בעורך דין- כתבי אישום רבים שמוגשים לבתי המשפט מתבססים בחלקם הגדול על גרסת החשוד שנחקר במשטרה, לאחר שהחליט (מחוסר שאינו בקיא בזכויותיו ועקב לחצים שמפעיל עליו החוקר) לוותר על זכות ההיוועצות.
אל תוותרו על זכותכם להתייעץ עם עו”ד פלילי!!!
אינכם מורגלים בסיטואציה זו, ועל כן אל תנסו לנהל את המשבר הזה בכוחות עצמכם. כן, זה משבר. וכשיש משבר – קוראים למקצוען שיטפל במשבר וינהל אותו במקצועיות ומתוך וניסיונו.
כלל 8: תרגילי חקירה- למשטרה יש מגוון שיטות ותרגילי חקירה שמטרתם לחלץ מכם מידע מפליל, עליכם או על אחרים. להלן מספר דוגמאות:
 החוקר יוצא לרגע מחדר החקירות ומשאיר אתכם לבד. כך “במקרה” גם הטלפון הנייד שלכם נשאר על השולחן. המצלמה ממשיכה לתעד את התנהלותכם – אל תנסו להתקשר או לסמס לאחרים על מנת לתאם גרסאות.
 אם נותרתם לבד בחדר החקירות, אל תנסו להעלים מסמכים שנותרו על השולחן.
 הוחלט להשאיר אתכם במעצר ולהביא אתכם בפני שופט לצורך הארכת מעצר לצרכי חקירה. אתם נמצאים בתא המעצר, ולפתע מכניסים אליו השוטרים עצור נוסף. הוא יתחיל לדבר אתכם, להסתחבק ולייעץ לכם כיצד לנהוג בהמשך חקירתכם. אל תבטחו בו!!! רוב הסיכויים שהוא מדובב משטרתי שהוכנס לתא שלכם אך ורק לצורך מטרה זו – לדובב אתכם ולחלץ מפיכם את מה שלא הצליח החוקר להשיג במהלך החקירה הרגילה.

מה ההבדל בין מעצר ימים למעצר עד לתום ההליכים ?
מעצר ימים מתבצע לפני הגשת כתב אישום במקרה בו עולה חשד לביצוע עבירה מסוג עוון או פשע. זאת כאשר קיים נימוק רציונאלי לביצוע המעצר ומטרת המעצר אינה מושגת בהעמדת ערבות.
מעצר עד לתום ההליכים מתבצע לאחר הגשת כתב אישום, לאחר שלנאשם מונה סנגור (עו"ד) וכאשר מתקיימת עילה למעצר (האדם מסוכן לעצמו, לציבור או לביטחון המדינה. עילה אחרת הינה חשש לשיבוש הליכי משפט כמו המלטות, ערבות שלא שולמה או תנאי שחרור מגבילים שלא קוימו. כל זאת בנוסף קיום ראיות לכאורה להוכחת אמת הנאשם. אם בית המשפט לא מצא דרך אחרת שתפגע פחות בנאשם הוא יורה על מעצרו עד לתום ההליכים.

משרד עו"ד מורן פינטו וייס מומחה בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בעבירות פליליות שונות ומעניק ייעוץ וייצוג שוטף בכל שלבי ההליך הפלילי .
המשרד מספק יעוץ משפטי מיידי כבר בשלבי החקירה הראשוניים ברשויות החקירה או בהליכי המעצר, בנוסף לייצוג בבתי המשפט וניהול מלא של התיק.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  WhatsApp chat