סגירת תיקים

מתי נפתח תיק פלילי ?
בעת שאדם נחקר במשטרה נפתח תיק פלילי. כל עוד מתנהלת החקירה כנגד הנחקר מצוי התיק במצב המכונה תיק מב"ד (כלומר ממתין לברור דין). בתום החקירה מחליט קצין החקירות אם לסגור את התיק מעילות שונות, או להעבירו לתביעה בצירוף המלצה להגשת כתב אישום. הפרקליטות מקבלת החלטה אם להגיש כתב אישום או להחזיר את התיק להמשך חקירה או לסגור אותו מעילות שונות.
אפיון התיק כ"ממתין לברור דין" נותר כך גם אם התיק הומלץ לסגירה אך טרם נסגר בפועל. סטאטוס התיק לא משתנה בעת הגשת כתב אישום והוא עדיין מצוי במצב מב"ד. בתום המשפט ישונה מצב של התיק במרשם הפלילי,אז ירשמו בו תוצאות פסק הדין.

במקרה בו לא הועמד החשוד לדין, ייסגר התיק נגדו והוא לא יופיע ברשימת התיקים הממתינים לברור דין. יחד עם זאת, בדרך כלל יופיע תיק זה בקובץ פנימי של המשטרה בקובץ מיוחד הכולל תיקים אשר נסגרו ובהם לא הועמד החשוד לדי, קובץ נזה נקרא "קובץ הרישומים האחרים". קובץ הרישומים האחרים מוצג על ידי המשטרה בפני גורמים שונים כפי שמאשר החוק, אלא במקרה בו נסגר התיק מעילה של העדר אשמה פלילית.

מה ההבדל בין רישום משטרתי לרישום הפלילי ?
המרשם הפלילי כולל רישומים של הליכים פליליים שהסתיימו בבית משפט לרבות פרטי הרשעות, עונשים וקביעות אחרות של בית משפט באשר להרשעתו או חיובו בדין של נאשם בהליך פלילי (שאינו תעבורה) בשל עבירות פשע ועוון.
רישום משטרתי כולל פרטי תיקים שלא הוגשו בגינם כתב אישום ואשר נסגרו בפרקליטות או ביחידת התביעות של המשטרה, או תיקים פתוחים, שטרם הוחלט באם להגיש בגינם כתבי אישום. הרישום כולל גם פרטי תיקים שהוגשו בהם כתבי אישום אך עניינם טרם הוכרע בבית המשפט. הרישום מכיל גם תיקי חקירה שנסגרו מהעדר עניין לציבור וחוסר ראיות. הרישום כולל גם רישומי משטרה פנימיים הנוגעים למהלכי חקירה ומשפטים בתהליך (נקרא תיקי מב"ד – ממתין לבירור דין). הרישום המשטרתי כולל גם רישומים של המשטרה הנוגעים להרשעות פליליות הרלוונטיות להוצאת תעודת יושר לצורך פסילה מתחומי עיסוק שהוגדרו, ירשמו אך ורק במרשם הפלילי, ולא ברישום המשטרתי.
מדוע חשוב לפעול למען מחיקת הרישום המשטרתי?
במאגרי המשטרה קיים תיעוד של כל העבירות הפליליות שביצע אדם.
קיומו של רישום פנימי של תיקים פליליים סגורים במאגרי המשטרה עלול לצוץ ולהפתיע אדם ברגעים שלא ציפה להם.
קחו לדוגמה מצב שכיח, בו אדם מעוכב ע”י שוטר לצורך בדיקת זהותו או רישיונו.
ברגע שיבדוק השוטר במסוף את זהותו של המעוכב – יקפוץ לנגד עיניו עברו הפלילי של אותו אדם.
“הופ! יש פה תיק ישן של שימוש עצמי בקנביס!” יאמר לעצמו השוטר הנלהב, ומכאן הדרך לחיפוש (בלתי חוקי!) ברכבו ובגופו של אותו אדם – קצרה מאוד.
בנוסף, ישנם מקומות עבודה שהקבלה אליהם תיתקל בקשיים לאור קיומו של רישום פלילי.
מעל לכל, שמו הטוב של אדם הוא הנכס היקר ביותר לו. רישום פלילי, בעיקר כשאינו מוצדק, פוגע בשמו הטוב של אדם וביחס החברה אליו בסיטואציות מסוימות.
גניזת תיק חקירה משטרתי
בתום החקירה המשטרתית מועבר תיק החקירה לרשות התובעת (מדור תביעות של המשטרה או פרקליטות המחוז – תלוי בחומרת העבירות), על מנת שזו תגבש את עמדתה ותחליט האם להגיש לבימ”ש כתב אישום או לסגור את התיק, ומאיזו עילה.

מהן עילות הגניזה של תיקי חקירה ?
סגירת תיק בעילה של חוסר אשמה פלילית:
במידה והתברר לאחר קבלת התלונה כי המעשה לא מהווה עבירה פלילית.

סגירת תיק בעילה של חוסר ראיות:
במידה והתברר כי המעשה מהווה עבירה אך אין ראיות כי נעברה עבירה בידי החשוד, או כי חומר הראיות שנאסף אמנם מעורר ספק בדבר חפותו של החשוד אך אין בו בדי כדי להעמיד לדין, מהסיבה שאין סיכוי סביר להרשעה. עילה זו כוללת טענה של התיישנות העבירה לפיה חלפה תקופת התיישנות הקבועה בחוק.

סגירת תיק בעילה של חוסר עניין לציבור:
עילת העדר עניין לציבור נוגעת בנסיבות שאינן מצדיקות המשך חקירה או העמדה לדין. עילת סגירה זו תביא בחשבון מגוון שיקולים כמו: חומרת העבירה, העונש על העבירה שנקבע בחוק, נסיבות ביצוע העבירה, היקף הנזק שהמעשה גרם, שכיחות ההתנהגות העבריינית הנדונה, ההשפעה השלילית של המעשה על מרקם חיי החברה ועל סדרי שלטון תקינים. יובאו בחשבון שיקולים נוספים הכוללים את משך הזמן שבו נמשכה הפעילות העבריינית, משך הזמן שחלף מאז בוצע המעשה, תחכום ושיטתיות בביצוע העבירה.

בקשה לשינוי עילת סגירה:
קיימת אפשרות לשינוי עילת סגירת תיק במקרים מסוימים. תיקי חקירה אשר נסגרו בעילה של "חוסר עניין לציבור" או "חוסר ראיות" ניתן להגיש לגביהם בקשה לשינוי עילת סגירת החקירה לעילה של "חוסר אשמה".
האינטרס של האדם אשר כנגדו קיים תיק סגור בעילת "חוסר ראיות" או "חוסר עניין לציבור" הוא להעבירו לסטאטוס של "חוסר אשמה" היות ותיקים המסווגים "חוסר ראיות" או "חוסר עניין לציבור" נשארים רשומים במרשם הפנימי המשטרתי (וכמו שהוסבר מעלה, אין המדובר ברישום פלילי אם כי רישום משטרתי פנימי שעדיין עלול להוות חסם בדרכו המקצועית העתידית של האדם שכנגדו עומד התיק).
לפיכך, למי שקיים תיק כנגדו קיימת חשיבות לפעול לשנות את עילת הסגירה ל"חוסר אשמה" . עילה תזכה את "בעל התיק" להיות "נקי" מרישום מכתים.

משרד עו"ד מורן פינטו וייס מומחה בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בעבירות פליליות שונות ומעניק ייעוץ וייצוג שוטף בכל שלבי ההליך הפלילי.
המשרד מספק יעוץ משפטי מיידי כבר בשלבי החקירה הראשוניים ברשויות החקירה או בהליכי המעצר, בנוסף לייצוג בבתי המשפט וניהול מלא של התיק.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  WhatsApp chat