עבירות מין

עבירות מין הן ללא ספק מהחמורות והקשות ביותר בדין הפלילי בישראל. פגיעה מינית באדם בניגוד לרצונו עלולה לגרום לנזקים עצומים – פיסיים ונפשיים.

מדי שנה, על פי נתוני המשטרה, נפתחים בישראל למעלה מ-4,000 תיקים העוסקים בעבירות מין חמורות (הגדרה שכוללת אונס, מעשה מגונה בכוח ובעילה בניגוד לחוק).
עם זאת, ולמרות החומרה הברורה שמקופלת בביצוע עבירות מין, לא כל תיק מבשיל לכדי הגשת כתב אישום.

על פי נתונים שפורסמו על ידי איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, רק כ-700 כתבי אישום שיש בהם גם אישומים בעבירות מין מוגשים מדי שנה.

 

מהן עבירות מין?

עבירות מין הן מניפה רחבה של עבירות אשר קשורות במיניות ושמשלבות פגיעות פיסיות ונפשיות בקורבן העבירה. אלו עבירות שיכולות לכלול מגע גופני, הצגת מראות מיניים לעיני אדם, דיבורים בעלי אופי מיני, מעשים מיניים באמצעות האינטרנט (עבירות מין וירטואלי) וכדומה.

כל עורך דין פלילי המייצג חשודים ונאשמים בתיקי עבירות מין מכיר היטב את המורכבות המשפטית והאישית שמלווה את ההליכים הללו.

מרבית עבירות המין מפורטות בסימן ה' לחוק העונשין, התשל"ז-1977 ואלו הן:

 • אינוס.
 • בעילה אסורה בהסכמה.
 • מעשה סדום.
 • יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל.
 • יחסי מין בין כהן דת לאדם שקיבל ממנו ייעוץ או הדרכה.
 • מעשה מגונה.
 • מעשה מגונה בפומבי.

 

בנוסף לחוק העונשין, החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח-1998 מונה עבירת מין נוספת והיא עבירת ההטרדה המינית.

 

מאפיינים מיוחדים לעבירות המין

תיקים הנוגעים לעבירות מין טומנים בחובם מספר מאפיינים מיוחדים בשונה מתיקים פליליים "אחרים".

מטבע הדברים, לרוב, עבירות מין מבוצעות בחדרי חדרים או כאשר רק המתלונן והנאשם/ים היו נוכחים במקום.

סיטואציה זו יוצרת מצב משפטי לא פשוט של גרסה מול גרסה. הן עבור התביעה שצריכה להוכיח את ביצוע עבירת המין מעל לכל ספק סביר (בהתאם לרף ההרשעה במשפט הפלילי) והן מבחינת הנאשם שעלול להתקשות בהוכחת טענות הגנה כמו הסכמה או אי ביצוע המעשה.

סוגיה נוספת היא הפרשנות שיש לתת למעשה בהקשר הפלילי של הדברים. כלומר, גם אם ניתן להוכיח שהאירוע/המעשה (כולו או חלקו) אכן התרחש/בוצע, עדיין אין זה אומר שהדברים עולים כדי עבירת מין. ברור שלא כל יחסי אישות בין בני זוג מגבשים את הגדרתם של אונס או בעילה אסורה. הפרשנות שניתנת לאקט המיני בבית המשפט תלויה רבות באופן הצגת הדברים על ידי ההגנה והתביעה.

כב' השופט יצחק עמית,  בית המשפט העליון, התייחס לאחרונה לקושי שבהוכחת עבירות מין בכותבו כי :

"עבירות מין הן לרוב קשות להוכחה ומחייבות רגישות שיפוטית יתרה" (ע"א 7426/14, ההדגשה לא במקור).

מצד אחד, בית המשפט לא מעוניין להרשיע נאשמים אשר אין להרשיעם, ומצד שני, המערכת נוקטת במדיניות מקלה משהו כלפי הנפגעות והנפגעים. זאת למשל מתוך הבנה שהתלונה יכולה להיות מוגשת בשיהוי ניכר ושגרסת המתלונן או המתלוננת עלולה לסבול מ"העדר עקביות" או "סתירות" וכדומה.

 

היחס בבית המשפט לגרסת הקורבן

אחד המאפיינים הידועים והחשובים לגבי עבירות מין בישראל הוא היחס שניתן בבית המשפט לגרסת הקורבן. בשל אופיין של עבירות המין, בתי המשפט בוחנים באופן מיוחד את גרסתו של קורבן העבירה ופעמים רבות מאפשרים לתביעה להתגבר על כשלים שלכאורה היו צריכים/יכולים "להפיל" את התיק.

דוגמה בולטת לכך היא כאשר המתלוננת מציגה "עדות כבושה" או "עדות מתפתחת" שבמשפט פלילי אחר הייתה נתפסת בעלת משקל מועט מחמת העדר מהימנות. במקרה של עבירות מין, לעומת זאת, בית המשפט העליון קבע זה מכבר ש:

"אין מקום לפסול עדות של מתלונן או מתלוננת בעבירת מין רק בשל היותה עדות כבושה או מתפתחת, בשל קיומן של סתירות מסוימות או בשל התנהגות "לא רציונאלית" בזמן האירוע או אחריו. ייתכן גם שרק בחלוף הזמן יתברר לנפגע העבירה כי בוצעה בו עבירת מין, ייתכן אונס במסגרת קשר זוגי, וייתכן שנפגע עבירת מין לא ייתן ביטוי חיצוני לטראומה שעברה עליו וימשיך לשדר עסקים כרגיל. כל אלה מאפיינים אפשריים של פגיעות מיניות ומשקפים תגובות מוכרות בקרב נפגעים" (ע"פ 5582/09, ההגדשה לא במקור).

 

ייצוג משפטי בעבירות מין

ייצוג משפטי בעבירות מין הוא משימה מורכבת הדורשת מיומנות רבה מצד עורך הדין הפלילי. עורך הדין הפלילי צריך לדעת כיצד לאפיין את התיק על כל הפרמטרים והנסיבות שמרכיבים אותו.

התנהלות עורך הדין הפלילי מול המשטרה והפרקליטות בשלבים המוקדמים לקבלת ההחלטה על הגשת כתב אישום היא קריטית.

משרד עו"ד מורן פינטו וייס מומחה בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בעבירות פליליות שונות ומעניק ייעוץ וייצוג שוטף בכל שלבי ההליך.
המשרד מספק יעוץ משפטי מיידי כבר בשלבי החקירה הראשוניים ברשויות החקירה או בהליכי המעצר, בנוסף לייצוג בבתי המשפט וניהול מלא של התיק.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  WhatsApp chat