עבירות רכוש – גניבה, שוד, פריצה

עבירות רכוש הינן כל סוג של גניבה, פריצה, שוד, נטילה ,נשיאה ובעלות על כל סוג של קניין של אדם אחר ואשר נעשות בכוונה תחילה.
עבירות רכוש והעונש שלצידן מוסדרות בפרק י"א לחוק העונשין התשל"ז- (להלן "החוק") חשוב לציין, כי מטרת המחוקק הייתה לתת ביטוי להגנה על רכושו של האדם. עבירות רכוש מהוות פגיעה בזכויות יסוד של האדם, ולכן הן גם זוכות ליחס מחמיר מבית המשפט.

עבירות רכוש נפוצות:

עבירת הגניבה

עבירת גניבה, הינה העבירה הנפוצה ביותר ולמעשה, העבירה הבסיסית ביותר בתחום עבירות הרכוש. כלל עבירות הרכוש המוכרות (כמו גניבה, פריצה, גניבת רכב ועוד), מוגדרות בחוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "חוק העונשין").

עבירת גניבה מוגדרת בחוק כדלקמן: נטילת חפץ או דבר מה אחר מבעליו, כדי לשלול את אותו חפץ לצמיתות. יתר על כן, עבירת הגניבה גם כוללת יסוד "נפשי" של "כוונה", כלומר: כוונה לשלול חפץ לצמיתות. כמו כן, גניבה אינה חייבת להיות "קלאסית" (כמו גניבת פריט מסופרמרקט). גניבה יכולה להתבצע על-ידי אדם, שמראש קיבל חפץ להשגחה מהבעלים והחליט לנכס אותו לעצמו.

חוק העונשין קובע, כי העונש על עבירת הגניבה עומד על 3 שנות מאסר. עם זאת, העונש יהיה חמור יותר כאשר מדובר בגניבת ציוד המשמש לעבודה או לחקלאות או בחפץ בעל אלמנט היסטורי (כמו תמונה היסטורית ועוד). במקרים אלו, העונש עומד על 4 שנות מאסר. אגב, העונש על גניבת חפץ שערכו הכספי גבוה מ-500,000 ש"ח, עומד על 7 שנות מאסר.

עבירה של התפרצות לדירה

התפרצויות לדירה הן נגע, שרבים סובלים ממנו. התפרצויות לדירה הן דוגמא למעשה שכיח המתבצע מידי יום, בכל מקום בארץ. יש תקופות שקיימת רגיעה (בהתאם לאכיפה), אך יש תקופות שבהן אחוז ההתפרצויות גדל. נדגיש כי מבחינת חוק העונשין, התפרצות לדירה היא עבירה חמורה מאוד. נסביר:

עבירת ה"פריצה" מוגרת בסעיף 405 לחוק העונשין באופן הבא: מי ששובר/דוחף/מרים דלת או נכנס בדרך מסוימת לבניין מגורים או ל"מקום", מוגדר כפורץ. מי שנכנס ושוהה במבנה או בבית שאינו שלו נחשב כ"מתפרץ", כך קובע חוק העונשין. גם כאשר אדם נכנס למבנה או לבית באיומים, באלימות ואף במרמה, הוא נחשב כ"מתפרץ".

מבחינת העונשים וטיב עבירת הפריצה, יש חלוקה מסוימת בחוק העונשין. לדוגמא: אדם שנכנס לבית כנסת, דינו עונש של 5 שנות מאסר. אדם שפורץ ונכנס לבית, דינו עונש של 7 שנות מאסר. במידה והתפרצות נעשית תוך שימוש בנשק (לרבות נשק קר), העונש יהיה כפול.

עבירת גניבת רכב

גם גניבות רכב הן עבירות נפוצות בתחום הפשיעה הכלכלית. רבים הם האנשים, שסבלו לפחות פעם אחת מגניבת רכבם, או מגניבת חפצים מהרכב. בדומה לעבירת התפרצות לדירה, גם גניבת רכב היא עבירה, שהעונש בגינה עומד על 7 שנות מאסר. יתר על כן, גניבה של חפץ מרכב, היא עבירה שדינה 5 שנות מאסר. אך פריצה לרכב ללא גניבת דבר-מה ממנו, היא עבירה שעונשה 3 שנות מאסר.

אחזקת כלי פריצה

רבים לא מודעים לעובדה, כי אחזקת מכשירים המשמשים לגניבה או לפריצה, היא עבירה פלילית ומהווה גם היא עבירת רכוש. בנסיבות מסוימות, אדם שמחזיק מברג ו"מפתח שבדי", עשוי למצוא את עצמו עומד לדין פלילי, בחשד להחזקת כלי פריצה. עם זאת, ההגדרה החוקית שונה מעט. נפרט: סעיף 409 לחוק העונשין קובע, כי מי שמחזיק ציוד שעשוי לשמש לפריצה לבית או לעסק, אך אין לו הסבר סביר לעצם האחזקה, עשוי לקבל עונש של 3 שנות מאסר.

כלומר, סביר להניח כי אדם שעוסק בגינון ומחזיק באופן טבעי כלי עבודה ברכבו, לא יואשם באחזקת כלי פריצה. אך בחור צעיר ללא מקצוע, שמסתובב בשכונת מגורים המרוחקת מביתו ומחזיק ברכבו מכשיר כמו מברג, עשוי להיות מואשם בעבירה של אחזקת כלי פריצה. זאת, בהנחה שלא יהיה לו הסבר סביר ומניח את הדעת, לעצם האחזקה.

עבירות רכוש הן עבירות חמורות מאוד, שיכולות לעלות למבצען בשנים רבות מאחורי סורג ובריח זאת בשל הקלות הבלתי נסבלת שבביצוען והנזק החמור שנגרם לביטחון האישי ולביטחון הציבור בכלל. על כן, מגמת הענישה היא להחמיר עם עברייני הרכוש.

משרד עו"ד מורן פינטו וייס מומחה בייצוג נחקרים, חשודים ונאשמים בעבירות פליליות שונות ומעניק ייעוץ וייצוג שוטף בכל שלבי ההליך הפלילי.
המשרד מספק יעוץ משפטי מיידי כבר בשלבי החקירה הראשוניים ברשויות החקירה או בהליכי המעצר, בנוסף לייצוג בבתי המשפט וניהול מלא של התיק.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  WhatsApp chat